HK-STAFETTEN – synliggør, hvad vi laver, og hvad vi kan!

Formål:
Vil du være med til at synliggøre den mangfoldighed af opgaver og funktioner, som varetages af HK’erne på de offentlige arbejdspladser. HK’ere er vigtige brikker i velfærdssystemet. Det skal synliggøres, at når der spares på HK’erne, har det konsekvenser. Opgaverne forsvinder ikke, men skal løses af andre faggrupper. Det er dyrt, dumt og fratager andre faggrupper muligheden for at udføre det arbejde, de er uddannet til, på en tilfredsstillende måde. Det handler om de rette hænder til de rette opgaver – for at sikre velfærden og de offentlige ydelser.

Hashtag:
Brug meget gerne dette hashtag: #envigtigdelafvelfærden

Hvordan?
Lav et Facebook-opslag om dig selv eller din kollega. Suppler med et billede eller meget gerne en lille film. Brug følgende til inspiration for opslaget:

”Jeg er HK’er, og jeg hedder ….. Hver dag gør jeg en forskel som ….. (fx HR-medarbejder). Jeg er en vigtig del af velfærden, og hvis jeg ikke var her, så ville ….. (fx du ikke få din løn, patienten ikke få….. eller ledige ikke …..) Det skal vi alle huske, når der er debat om velfærden. Hvilken forskel gør du hver dag?”

Tekst på opslag:
En HK’er en vigtig del af velfærden, lyt med her. Er du også HK’er? Så vær med til at sprede budskabet, lav en video eller læg et foto op. #envigtigdelafvelfærden

Aktører:
Bestyrelser og tillidsrepræsentanter er de vigtigste aktører i forhold til stafetten. Deres rolle bliver bl.a. at få medlemmerne til at være med på idéen. Historier deles via de sociale medier. HK Stat Sjælland har en lukket side for medlemmer, hvorfra budskabet bl.a. deles. Vi starter fx med en historie fra RUC, så går stafetten videre til Køge Sygehus og så til Slagelse Jobcenter. Det er håbet, at vores medlemmer helt af egen drift spreder budskabet på Facebook, Instagram og måske Twitter og LinkedIn. Del meget gerne opslag på din egen profil eller send din fortælling til en af formændene, så deler vi budskabet.

Opstart:
Hurtigst muligt.

Dette indlæg blev udgivet i Ikke kategoriseret. Bogmærk permalinket.